info@thewickermanfestival.co.uk

summerisle

FRIDAY 25TH

dizeelogo

Shed Seven – Alabama 3

Martha Reeves & The Vandellas – Augustines

Prides – Finding Albert – Skinny Lister

The Hosts – The Mermaids

 

SATURDAY 26TH

Del-Amitri-Logo

The Feeling – British Sea Power

The Zombies – Big Country

Utah Saints (DJ Set)

Baby Strange – Model Aeroplanes

The Tea Street Band

LIFE – The Cut Throat Razors

acousticmain

FRIDAY 25TH

Roddy Woomble & Band

John Smith – The Mae Trio – Zoe Bestel

Sorren Maclean Band – Have Mercy Las Vegas

Anne Chaurand – Neil Sturgeon and The Infomaniacs

Esperanza – Little Fire – Duffy’s Gypsy Band

Junkmans Choir and the Hoolits – Gabriel Kelly

Rab McCahill – Blue and Friends – Finch and The Moon

 

SATURDAY 26TH

Ethan Johns – Emily Smith

Nick Harper – Bridie Jackson and The Arbour

Novantae – Kim Edgar – Abagail Grey

Dumfries Community Choir – Roberto Cassani and The Tickety Two

Jono and Gareth Ike – The Cracked Man – Brandon Lee Webb

Kim Wheeler – Crocketford Belly Dancing Collective

acousticpitt

APPEARING FRIDAY 25TH & SATURDAY 26TH

Snack Family – Bruce Morton – Mark Nelson

Sian Bevan – Derek Johnston – Obie

Jim Smith – Dr Escaton

Mark Thomson & Neil Paterson

Robin Cairns – Miko Berry – Kevin Cadwallender

Jim Monaghan – Rachel Amey – Mark My Words

Toni Boyle – Sam Small – Kevin Gilday

Rachel McCrum – Kevin McLean – Leyla Josephine

Colin Storrie – Andy Paterson

Milton Balgoni (with or without) The Balgoni Boys

 

APPEARING ON FRIDAY 25TH ONLY

Seppi Preston – Colonel Mustard and The Dijon 5

 

APPEARING ON SATURDAY 26TH ONLY

Dr Gramophone – Woodenbox

Roberto Cassani & Alex Hodgson

Steven Watt – Tim Magician – Gasp

Sam Small – Loki – Rab Wilson

acousticyurt

APPEARING OVER THE WEEKEND

Thursday’s Child – Floyd and Friends

Susi Sweetpea & her Fairies

Jill Johnston & Sandy Cowan

bass-em

FRIDAY 25TH

Ivan Smagghe – Silicone Soul

No Strings Attached – Simon Jackson – Ray McKinney

 

SATURDAY 26TH

Alex Metric – Harvey McKay

Ryan Cass – Lee Clark – Brett King

bass-skiddle

FRIDAY 25TH

Riva Starr – X-Press 2

Sonny Wharton – Ki Creighton – James Ryan

Oldboy – Luke Stanger

The Filth Wizard & Prtydstryr (Live Acid Set)

 

SATURDAY 26TH

Crazy P Soundsystem – PBR StreetGang

Tristan Da Cunha – Misfit – Stripped Back

Laura Jackson – Josh Newsham – Tonderayi – Tella

bass-outdoor

FRIDAY 25TH

James Ryan (Insomnia) – Matt Hinde (Insomnia)

Luke Stanger (Insomnia) – Helen M (Insomnia)

Andrew Dent (Insomnia) – Chris Lockie (Insomnia)

Jamie Scahill (Insomnia) – David Dunne (Insomnia)

The Filth Wizard (Insomnia) – Kid Blast (Insomnia)

 

SATURDAY 26TH

MOTIF (Love Dose Records) – Lewi Scandal (Love Dose Records)

Si Paste (Love Dose Records) – Taneli & Narm (Love Dose Records)

J.D.A. (Love Dose Records) – Simba (Love Dose Records)

Efenar (Love Dose Records) – J. Whalls (Funkademia)

Jamie Scahill (Funkademia) – David Dunne (Funkademia)

Kid Blast (Funkademia) – Jamil From Wigan (Funkademia)

gonorth

FRIDAY 25TH

Broken Records

United Fruit – Vladimir – Dante – Copper Lungs

Prehistoric Friends – The Moon Kids – Our Future Glory

Halfrican – Felix Champion

 

SATURDAY 26TH

Roman Nose

TeenCanteen – Schnarff Schnarff – Pale Honey

WeCameFromWolves – Angus Munro – Culann

Scary People – Ella The Bird – Adopted As Holograph

greenman

THURSDAY 24TH ONLY

Them Beatles – rhythmnreel

 

THURSDAY 24TH & FRIDAY 25TH

DJ Jason Dupuy

hodown

FRIDAY 25TH & SATURDAY 26TH

Inishowen – Full Tonne Kidd

lowlandlinkstent

FRIDAY 25TH

The Chair – Robyn Stapleton Trio

Alex McQuiston with Jennifer Redmond, Roberto Abate & Katie Lowe

 

SATURDAY 26TH

Skerryvore

Nicola Black – Creetown Silver Band

reggae

FRIDAY 25TH & SATURDAY 26TH

Explosion Sound System

Cian Finn, Dangerman – Ranking Fox

Tune Fi Tune / Dub Fi Dub

Argonaut Sound – Bass Warrior

Crucial Roots – CC Sound

scooter

FRIDAY 25TH

The Beat

Sonic Boom Six – Imperial Leisure – The New Piccadillys

The Pukes – Root System

Berry Tweed and The Chasers – Joe Viterbo

The Skarsoles – Blowjangles

 

SATURDAY 26TH

The Lee Thompson Ska Orchestra

Cockney Rejects – Anti-Pasti – The Members

The Counterfeit Clash – The Lurkers

Victorian Trout Conspiracy – The Cundeez

Ska-Beat Jakes – Nine Bullets

solus

FRIDAY 25TH

Young Fathers

Neon Waltz – LAW

Colonel Mustard and The Dijon 5

Tijuana Bibles – Atom Tree – Algernon Doll

Call To Mind – Fat Suit – Gastic Band

 

SATURDAY 26TH

Hector Bizerk

The Amazing Snakeheads – Badmouth Battles vs Wickerman

Pronto Mama – Deathcats

Foreignfox – Cairn String Quartet

Tuff Love – Thin Privilege – Cutty’s Gym

Menu